czwartek, 14 lutego 2019

[38] Lauren Oliver - Panika


Tytułowa "Panika" to gra, w którą grają od kilku lat absolwenci ostatniej klasy liceum małego amerykańskiego miasteczka. "Panika" jest grą niebezpieczną. Stawia przed uczestnikami wyzwania bardzo trudne i zagrażające życiu. Heather zawsze pogardzała ludźmi, którzy dla wygranej skłonni są ryzykować własne życie. Kiedy sama kończy liceum, pod wpływem emocji zostaje jedną z uczestniczek. Musi rywalizować z przyjaciółką i rozczarować najlepszego przyjaciela, który ciągle namawia ją, by zrezygnowała. Dziewczyna zaczyna się wahać i już chce ustąpić, kiedy nagle jej życie wywraca się do góry nogami. Heather rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy z wygranej - ogromnej wygranej. Potrzebuje ich dla siebie i swojej młodszej siostry, i nie może się wycofać. Próbuje zawiązać sojusz z innymi uczestnikami, ale Panika to gra, która wyzwala w ludziach najgorsze emocje i prowokuje do zachowań, które mogą wszystko zniszczyć.



Znacie "Harrego Pottera i Czarę Ognia"? Panika to coś podobnego do Turnieju Trójmagicznego. Tylko że tutaj zadań jest więcej bo i uczestników jest więcej. Kolejne wyzwania mają ich po kolei eliminować, aż do finałowego zadania - co roku tego samego - kiedy to mierzy się ze sobą pozostała dwójka. Akcja książki toczy się od jednego zadania do drugiego, ale to nie znaczy, że pomiędzy nimi nie dzieje się nic. Oj, dzieje się. Mamy trudne relacje rodzinne, zawody miłosne i stracone przyjaźnie. Życie Heather nigdy nie było usłane różami, ale lato, w które zagrała w Panikę, jest wyjątkowo kiepskie. Konkurencje są naprawdę przerażające i wiem, że absolutnie nie zrobiłabym żadnej z tej rzeczy, nawet gdybym miała za to dostać milion. Bo czasem żadne pieniądze świata nie wystarczą, żeby uratować zdrowie, a stracić je jest tak łatwo. Bohaterowie książki są jednak zdeterminowani i mają powody, dla których robią to co robią. Dla nich są to powody bardzo dobre i wydaje im się, że innej drogi do rozwiązania ich problemów nie ma.



"Panika" to książka młodzieżowa o poważnych, życiowych kłopotach. O czymś, co może spotkać każdego młodego człowieka. Bohaterowie są realistyczni, zachowują się jak prawdziwi ludzie. Nie zawsze robią dobrze, mądrze. Czasem reagują impulsywnie, nie potrafią powstrzymać emocji. Da się ich zrozumieć, polubić i znielubić. Największym atutem książki jest jednak sam pomysł gry. Pomysł przerażający, trzymający w napięciu. Trudno jest odłożyć książkę i pogodzić się z tym, że następne zadanie pozna się dopiero za kilka godzin. To była kolejna książka autorki, która naprawdę mocno mi się spodobała. 

11 komentarzy:

  1. Od czasu do czasu lubię zajrzeć do takiej młodzieżowej książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. To książka na przyszłość. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Książkę czytałam dawno temu, ale z tego co pamiętam, jednak nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Generalnie jakoś nie podpasowały mi książki Lauren Oliver, bo przeczytałam ich parę i za każdym razem było to raczej rozczarowanie.

    OdpowiedzUsuń
  4. pomysł na fabułę przerażający i intrygujący zarazem. Jestem ciekawa tej gry, choć wiem, że sama na pewno bym się na wzięcie w niej udziału nie zdecydowała.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z chęcią przeczytam te książkę w przyszłości :) pozdrawiam i zapraszam do siebie www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo mnie intryguje fabuła tej książki. Chętnie po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze, że bohaterowie są realistyczni a książka trzyma w napięciu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. o bardzo ciekawa musi być ta książka :D Chętnie przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  9. Na ten moment nie planuję lektury tej książki ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie czytałam jeszcze, ale dzisiaj wybieram się do księgarni i jeśli ją zobaczę, to na pewno kupię :)

    Pozdrawiam,
    Fantastic Chapter

    OdpowiedzUsuń
  11. Słyszałam już o tej autorce, ale nigdy nie czytałam pozycji jej autorstwa, może czas to w końcu nadrobić...
    xoxo
    L. (https://slowotok-laury.blogspot.com)

    OdpowiedzUsuń