wtorek, 22 października 2024

[254] Podsumowanie sierpnia 2024



    Jak wam idzie czytanie na urlopie? Mnie zawsze słabo. Mimo że w tym roku dużo leżałam na plaży i zawsze miałam ze sobą książkę, to nie udało mi się na tygodniowym wyjeździe dokończyć żadnej książki. Zaczęłam czytać trzy w papierze i jeden audiobook, przy którym zasnęłam na słońcu. 

    Cieszę się, że przeczytałam trzy nagrodzone w 2023 roku książki. Jedna z nich okazała się naprawdę świetna, pozostałe dwie takie sobie. Sama z siebie bym po nie sięgnęła. Tę listę koniecznie muszę podgonić.

 

LEGIMI

    1. "Puck me up" - Ludka Skrzydlewka

    5/10

Nie czytałam jeszcze książki, w której główna bohaterka miałaby na imię tak jak ja, a trafiłam na kocią imienniczkę mojej kotki Buffy. Historia z hokejem w tle, ale moim zdaniem raczej słaba. Główna bohaterka zachowywała się naprawdę idiotycznie i tylko czekała na sponsora. Absolutnie nie wyszło to naturalnie.

    2. "Latem o tej samej porze" - Annabel Monaghan

    6/10

Sam przyjeżdża z narzeczonym do rodzinnego domu wakacyjnego, spotyka swoją starą miłość i - oczywiście - nagle orientuje się, że jej życie jej się nie podoba. Nic mnie w niej nie zaskoczyło. Miała przyjemny wakacyjny klimat.


    3. "Welesówna" - Mika Modrzyńska

    8/10

Bardzo zabawna młodzieżówka z motywem słowiańskim. Świetnie napisana postać głównej bohaterki - po jej zachowaniu i podejściu do życia widać, że to prawdziwa nastolatka. Intryga trochę słaba, ale jak na obyczajówkę dla młodzieży jest ok, jako kryminał by się nie obroniła.

 

    4. "To lato będzie inne" - Carley Fortune

    6/10

Niby są ze sobą, a jednak nie są. Jednocześnie chcą i nie chcą. Miałam mętlik w głowie i po dziurki w nosie tych zmiennych nastrojów. Akcja z ucieczką przyszłej panny młodej i wodzeniem wszystkich za nos była dla mnie absurdalna. Kto by sobie na coś takiego pozwolił? Plus za zawiązania do "Ani z Zielonego Wzgórza" i pomysł na zajęcie głównej bohaterki. 

 

    5. "Jaszczurka" (Dziewczyna bez imienia, tom 1) - Ula Gudel

    9/10

Bardzo się wciągnęłam. Choć na początku trochę niedomówień było i pewne kwestie do samego końca pozostały niewiadomymi, książka ma świetny klimat, niepowtarzalny świat i bohaterów z ich zasadami i kulturą.

 

    6. "Wyjątkowo podejrzani i całkiem uroczy" - Talia Hibbert

    7/10

Przyjemny romans o nastolatkach. Oprócz wątku romantyczne, dużo uwagi zostało poświęcone przyjaźni, więziom rodzinnym i zwyczajnym, czasem naprawdę trudnym problemom wieku nastoletniego.


    7. "Głusza" - Anna Goc

    10/10

Świetny reportaż na temat życia osób głuchych w Polsce. Przegląd zmian na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i problemy, z którymi muszą się mierzyć na co dzień. Nie ze względu na swoje braki, ale na braki systemowe, nawet w placówkach stworzonych do pracy z takimi osobami.


    8. "Czas białych nocy" (Wiatr ze wschodu, tom 1) - Maria Paszyńska

    6/10

Pierwszy tom nowej serii historycznej od autorki nie bardzo przypadł mi do gustu. Bohaterowie, a zwłaszcza Anastazja, zachowywali się momentami niedorzecznie. Nie wciągnęła mnie ich historia, dużo większy plus za barwne tło historyczne.


 


Z MOJEJ PÓŁKI

     9. "Stanie się coś złego" (Podlasie, tom 1) - Jakub Bączykowski [współpraca]

    9/10

Przykład irytującego bohatera, którego można pokochać. Małe miasteczko na Podlasiu, dom na uboczu i dziwne zjawiska, dziejące się w nich. Bardzo zabawna obyczajówka z wątkiem kryminalnym. Wiele celnych uwag odnośnie do współczesnego świata.

 

 

Z BIBLIOTEKI

   

    10. "Skąd" - Sasa Stanisic

    5/10

Książka o głębszym dnie, do którego mnie się niestety nie udało dotrzeć. To zbiór wspomnień uchodźcy z Jugosławii.


    11. "Schron przeciwczasowy" - Georgi Gospodinow

    6/10

Pierwsza część, o nietypowych ośrodkach dla osób chorych na Alzheimera i ich historie, bardzo mi się podobała. Druga, w której były tylko podsumowania ubiegłego wieku dla poszczególnych krajów Europy, już nie. 


    12. "Tajemnica lady Audley" - Mary Elizabeth Braddon

    9/10

Świetna historia oszustki. Niby od początku wiemy, że oszukuje, ale wszystkie detale poznawane są stopniowo. Samo śledztwo jest też wielką gratką, ponieważ jest to powieść historyczna, wszystko więc odbywało się inaczej niż we współczesnych powieściach detektywistycznych.


Top 3 miesiąca:

1. "Jaszczurka"

2. "Głusza"

3. "Stanie się coś złego"

7 komentarzy:

  1. Ja w sierpniu dużo czytałam. Fajnie, że czytasz z wielu źródeł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry wynik. W sierpniu niewiele czytałam, ale i tak bywa. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne i ciekawe podsumowanie. Niektóre książki i ja czytałam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Sporo przeczytałaś. Ja mam tak, że czytam w każdej wolnej chwili, nawet, jeżeli jestem na wakacjach. Książkę zawsze zabieram ze sobą w podróż :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobry wynik. U mnie ostatnio z czytaniem coraz słabiej, gdyż inne obowiązki nie dają chwili wytchnienia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nic z nich nie miałam okazji poznać. W sierpniu jednak dość sporo przeczytałam.

    OdpowiedzUsuń
  7. To bardzo dużo książek jak na jeden miesiąc :D

    OdpowiedzUsuń