wtorek, 16 lipca 2024

[234] Podsumowanie czerwca 2024

    Czerwiec gatunkowo był prawdziwym miszmaszem. Udało mi się dokończyć serię "Owoc granatu" oraz poznać bardzo, bardzo dobrą fantastykę w klimacie średniowiecznej Japonii. Zabrakło mi tylko czasu na książki z biblioteki, a mam wypożyczonych kilka naprawdę ciekawych tytułów. Jeszcze mam pół miesiąca na nadrobienie. A oto moje czytelnicze podsumowanie czerwca.

 

LEGIMI

    1. "Świat w płomieniach" (Owoc granatu, tom 3) - Maria Paszyńska 

    8/10

W tomie trzecim dużo złego dzieje się w Iranie. Zmiany polityczne i społeczne dotykają bohaterki i zmuszają je do kolejnych gwałtownych zmian w życiu. Ruszają dalej na swojej życiowej drodze, a my razem z nimi doświadczamy kolejnych problemów, z którymi muszą się zmierzyć.

 

    2. "Powroty" (Owoc granatu, tom 4) - Maria Paszyńska

    10/10

Zakończenie historii wieloletniej tułaczki, wyjaśnienie wszystkich tajemnic i powodów wzajemnej niechęci. Bardzo mi się podobało takie domknięcie historii. Po równo tu smutków i radości.

 

    3. "Dama do towarzystwa" (Saga drozdowska, tom 1) - Katarzyna Droga

    9/10

Dzieje ziemiańskiej rodziny z Drozdowa, w tle burzliwa epoka zmian społecznych i politycznych, na horyzoncie wybuch pierwszej wojny światowej. Lubię takie sagi rodzinne, gdzie mogę śledzić losy kolejnych pokoleń. Plusem jest bogate tło historyczne.


    4. "Dwa światła" - Maria Paszyńska

    6/10

Historia uzdolnionego muzycznie chłopca uratowanego z getta i profesora muzyki, który pomimo niebezpieczeństwa został jego nauczycielem i przewodnikiem. Zaskakujące zakończenie pokazujące, że przed poczuciem winy nie da się uciec.

 

    5. "Czarne miecze" (Droga Samotnego Psa, tom 1) - Arkady Saulski

    8/10

Bardzo dobre fantasy w klimacie średniowiecznej Japonii. Historia zhańbionego wojownika, który u boku nowego pana próbuje się zrehabilitować. Główną akcją jest walka pomiędzy dwoma rodami.

 

    6. "Krwawy wierch" (Droga Samotnego Psa, tom 2) - Arkady Saulski

    10/10

Rewelacyjna intryga oraz oryginalne elementy magiczne (mówiące małpy, zaczarowany flet, bogowie). Zaskakuje do samego końca.  

 

    7. "Tylko przetrwaj noc" - Riley Sager

    8/10

Ale się dałam wyprowadzić w pole w tej historii. Charlie jedzie autem przez kilka stanów z dopiero co poznanym mężczyzną, który chyba jest mordercą jej przyjaciółki. Naprawdę uwierzyłam w to, co próbuje nam autor wmówić przez 3/4 książki. W samej końcówce domyśliłam się prawdy, ale naprawdę już tuż przed ujawnieniem wszystkiego.

 

    8. "Dziedziczka łez" (Saga drozdowska, tom 2) - Katarzyna Droga

    9/10

Kontynuacja burzliwych losów rodziny oraz ich najbliższych przyjaciół. Pierwszy tom bardziej romantyczny, dużo tam było wiejskiej sielanki. W drugim jest brutalniej, bardziej niebezpiecznie, bohaterowie są mocno doświadczani i ponoszą straty.

 

    9. "Indygo" (Indygo, tom 1) - Camille Gale

    4/10

 Historia typowej Mary Sue. Wyjątkowa dziewczyna, łamaczka męskich serc, z dnia na dzień znajduje się w epicentrum wydarzeń świata nadnaturalnego. Oczywiście ta jej wyjątkowość i wspaniałość jest czysto umowna, bo z akcji to nie wymyka. Słaba podróba "Mercedes Thompson".

 

    10. "Znachor" (Inkwizytor, tom 1) - Michał Śmielak

    8/10

Ktoś postanowił ukarać wszelkiej maści znachorów, sprzedawców cudownych specyfików i innej maści oszustów, żerujących na strachu śmiertelnie chorych. Główny bohater sam trafia do jednego z "uzdrowicieli", i przez przypadek zostaje zaangażowany w wielkie polowanie na Inkwizytora. Tu to jest napięcie, nie można się oderwać. Zakończenie nie kończy tej historii.

 

    11. "Gladiatorzy (Antologia opowiadań)"

    4/10

Rozczarowanie. Prawie nic o prawdziwych gladiatorach tu nie było, głównie science-fiction i walki półludzi-półrobotów. Cztery gwiazdki to średnia ocen, niektóre opowiadania nawet na 1 gwiazdkę w moim odczuciu nie zasłużyły. Wynudziłam i wymęczyłam się strasznie.


Z MOJEJ PÓŁKI

     12. "Wikingowie. Wojownicy Północy" - Philip Line [współpraca]

    7/10

Bogaty zbiór informacji o wikingach oraz wojownikach innych narodów z nimi wojujących. Dużo szczegółów dotyczących ich uzbrojenia, sposobów transportu i walki. Całość podzielona w przejrzysty sposób.  

 

    13. "Czartoryska. Historia o marzycielce" (Czartoryska, tom 1) - Monika Raspen [współpraca] 

    9/10

 Beletryzowana biografia Izabeli Czartoryskiej. Barwny obraz życia polskich elit wraz ze wszystkimi odcieniami podłości, które były na porządku dziennym.

 

    14. "Zaginiony sztetl" - Max Gross [współpraca]

    8/10 

 Ukryte w głębokim lesie żydowskie miasteczko umknęło historii. Od dziesiątek lat żyje sobie nie niepokojone żadnymi nieszczęściami i zmianami. Dopiero podejrzenie morderstwa wywołuje ciąg zdarzeń, które prowadzą do odkrycia Kreskolu i ponownego przyłączenia go do Polski. Bardzo ciekawa wizja, wciągnęłam się.

 

Top 3 miesiąca:

1. "Krwawy wierch"

2. "Dama do towarzystwa"

3. "Czartoryska. Historia o marzycielce"

3 komentarze:

  1. Nie miałam okazji przeczytać żadnej z wymienionych książek, ale gratuluję wyniku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja lubię taką różnorodność gatunkową. Oby lipiec był dla CIebie jeszcze bardziej zaczytany.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię zmieniać gatunki, bo w końcu i najfajniejszy się po prostu przeje...

    OdpowiedzUsuń